
Tim agencije Alicorn je svjestan toga da se edukacija i razvoj novih vještina i znanja mladih dešava kroz korišćenje novih tehnologija, radio na razvoju pokretača obrazovnih video igara pod nazivom „Zuno“ sa osnovnim alatom za procjenu i praćenje ukupnog znanja o materiji koju igra pokriva.
Od izuzetnog je značaja za obrazovni sistem i edukaciju korišćenje novih tehnologija, koje u odnosu na tradicionalne načine i alate mogu dati bolje ishode učenja, te unaprijediti digitalnu pismenost korisnika.
Ova napredna tehnologija za brži razvoj i adaptiranje obrazovnih igara predstavlja posebnu korist za obrazovni sistem – ovakve platforme daju mjerljive rezultate (kroz rast prosječnih ocjena na eksternim provjerama) koji bi doveli do jedne zaokružene vertikale za pristup đacima kroz video-igru, koja se može brzo sprovesti kroz čitavu horizontalu obrazovanja i postati izvozni proizvod.
Igre su razvijene na modernim tehnologijama, prilagođene igranju na računarima, tabletima i mobilnim telefonima i posebno testirane i prilagođene za uređaje sa slabom internet-konekcijom. Posebna verzija platforme i igara za osobe sa poremećajem vida, prilagođena čitačima ekrana korištenim od strane slijepih i slabovidih osoba, je razvijena u toku ovog programa. Osim toga, u ovoj fazi razvijene su i mobilne aplikacije kako bi se olakšalo igranje na mobilnim uređajima.
Igra i istraživački alat poštuju najviše evropske kriterijume etičkog odnosa prema ličnim podacima, i za cilj imaju da na moderan način zainteresuju djecu za školsko gradivo i mjerljivo unaprijede njihovo znanje.
Sa projektima poput pokretača Zuno i daljim angažmanom tima Alicorn u domenu razvoja edukativnih video igara, cilj je da Crna Gora postane prepoznata u sopstvenim, unikatnim, naporima da digitalne tehnologije i video-igre iskoristi u obrazovanju, kako su upravo video igre dio prioritetnih S3 oblasti. Ranija verzija alata je do sada korišćena u izradi pet video igara: “EU na dlanu” 2020 i 2021 (EU info centar), “Prava na dlanu” 2020 i 2021 (Građanska alijansa i EU info centar) i “Kuvendi në Pëllëmbë të Dorës” (“Parlament na dlanu” – Parlament Albanije i NDI), a nova verzija pokretača, razvijena u periodu realizacije podsticajnog granta dobijenog od Ministarstva ekonomskog razvoja, korištena je za razvoj veb igre i mobilnih aplikacija “zanimljiva biologija” za učenike trećeg razreda srednje škole, a u toku je izrada igre za još jedan školski predmet.