Na četvrtoj sjednici Savjeta za inovacije i pametnu specijalizaciju, održanoj 14. oktobra, članovi i članice Savjeta upozali su se sa brojnim informacijama od značaja za unapređenje obrazovnog sistema kroz inovativne metode učenja i upotrebu novih tehnologija, sa programima podrške inovacijama u oblasti energetske efikasnosti u industriji, sa realizovanim projektima u oblastima energetske efikasnosti i statusom zakonskog rješenja u oblasti organske proizvodnje, kao i sa inicijativama za razvoj ICT sektora u Crnoj Gori.
Sjednicom je predsjedavala mr Marijeta Barjaktarović-Lanzardi, državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, nacionalna S3 koordinatorka i potpredsjednica Savjeta, koja je istakla da je period koji slijedi izuzetno važan za proces izrade nove Strategije pametne specijalizacije, te da se od Savjeta, ali i od ostalih radnih tijela iz oblasti inovacija i pametne specijalizacije (S3) očekuje podrška u narednom periodu zbog definisanja prioriteta razvoja Crne Gore.
Crna Gora je trenutno u drugoj od ukupno pet faza definisanih Mapom puta za izradu nove Strategije pametne specijalizacije i očekuje se izvještaj kvantitativne analize, koji će mapirati prve prioritete za novi strateški ciklus, nakon čega će početi aktivne konsultacije sa zajednicom.
Na Savjetu je predstavljena i informacija o implementaiji EdTech laboratorija u obrazovno-vaspitnim ustanovama, koje sprovodi Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, čime se unapređuju uslovi za modernizaciju obrazovnog sistema i jačanje vještina u STEM oblastima, kao i bolja priprema mladih za tržište rada.
Ministarstvo ekonomskog razvoja predstavilo je zajednički Program za podsticanje inovacija u funkciji energetske efikasnosti u industriji za 2024. godinu, kao i izvještaj o realizaciji istog programa za prethodnu godinu. Sredstva koja su po osnovu ovog Programa na raspolaganju za tekuću godinu iznose 2.300.000,00 €.
Predstavljena je i Mapa puta za istraživačku infrastrukturu za period 2024-2028. godine, Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, kao izuzetno važan dokument koji će omogućiti dalji razvoj naučnoistraživačkih kapaciteta Crne Gore.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede upoznalo je Savjet sa statusom Zakon o organskoj proizvodnji, kojim se obezbjeđuju povoljniji uslovi za razvoj organske proizvodnje i izvoz organskih proizvoda.
Ministarstvo energetike informisalo je Savjet o realizovanim aktivnostima u oblasti energetske efikasnosti, koje su usmjerene na smanjenje energetske zavisnosti i ubrzanje prelaska na obnovljive izvore energije.
Takođe, kao poslednja, ali ne i manje važna tačka dnevnog reda, razmorena je inicijativa za razvoj ICT sektora, koju je predstavila koordinatorka inovacione radne grupe za prioritetnu oblast „Informaciono-komunikacione tehnologije“, a poslovne asocijacije zadužene su da za neku od sljedećih sjednica ptipreme pregled administrativnih barijera i ključni set usluga za građane, u cilju efikasnosti sprovođenja mjera za ICT sektor.
Kontinuranim radom na kreiranju održivog i inovativnog ambijenta, Savjet za inovacije i pametnu specijalizaciju kao ključno savjetodavno tijelo Vlade koje upravlja inovacionom djelatnošću,
potvrđuje svoju posvećenost inovacijama, održivom razvoju i stvaranju bolje budućnosti za sve građane.